Strona głównaNasze projektyBiblioteki pełne dobrej energii

Biblioteki pełne dobrej energii

Rozpoczynamy autorski projekt wspierania wiejskich bibliotek. Chcemy wzmacniać społeczności lokalne, podnosić poziom wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii (OZE), zmian klimatycznych, a także rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.

Projekt ma charakter ogólnopolskiego konkursu dla publicznych i szkolnych bibliotek z terenów wiejskich, które chciałyby otrzymać wsparcie w postaci bezpłatnych pakietów książek. Zgłoszenie do konkursu polega na wypełnieniu wniosku zgłoszeniowego i przedstawieniu pomysłu na warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Pięćdziesiąt bibliotek, które zgłoszą najlepsze zdaniem komisji konkursowej pomysły na zajęcia, otrzyma pakiety książek i będzie zobowiązanych do przeprowadzania trzech warsztatów ekologicznych. Biblioteki, które przeprowadzą najciekawsze zajęcia w ramach projektu, w nagrodę będą mogły zorganizować u siebie spotkanie z ambasadorem projektu, Adamem Zbyrytem.

Adam Zbyryt ambasadorem projektu „Biblioteki pełne dobrej energii”

Biolog, ornitolog, popularyzator nauki i autor czterech książek przyrodniczych. Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim prowadzi cykl audycji przyrodniczych „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357 . Występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu. Był prelegentem prestiżowego TEDx-u i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Współpracuje z magazynem „Przekrój”, gdzie publikuje teksty na tematy przyrodnicze. Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis #PAP „Nauka w Polsce”. Adam Zbyryt – Człowiek z puszczy, bo o nim mowa, przyjął nasze zaproszenie i został oficjalnym ambasadorem naszego autorskiego projektu „Biblioteki pełne dobrej energii”.

Harmonogram projektu

Książki w prezencie dla bibliotek

Każda biblioteka biorąca udział w projekcie otrzyma pakiet piętnastu książek skierowanych do różnych grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po młodzież i dorosłych. Wybraliśmy książki, które mają pozytywne opinie rodziców, nauczycieli i edukatorów, a także mogą inspirować dzieci i młodzież do samodzielnego badania przyrody i zachodzących w niej zjawisk.

  1. Miasto jutra – Joanna Jagiełło, wyd. HarperKids
  2. Po co wieje wiatr? – Rafał Witek, wyd. HarperKids
  3. Jak być eko, czyli wiersze o ekologii. – Urszula Kamińska, wyd. GREG
  4. Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody – Ard Catherine, wyd. Kropka
  5. Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie -Krystyna Bardos, wyd. HarperKids
  6. Jagna i ekowyzwania – Ewa Nowak, wyd. Czarna Owca
  7. Możemy uratować naszą ziemię. – Kirby Loll, wyd. HarperKids
  8. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia – Ch. Steinlein, A. Becker, wyd. Babaryba
  9. Gramy w zielone. Ekoteatrałki – Kalina Jerzykowska, wyd. Literatura
  10. Ocieplenie klimatu – K. Scharmacher-Schreiber, S. Marian, wyd. Babaryba
  11. Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – Boguś Janiszewski, wyd. Publicat
  12. Palmy na biegunie północnym- M. ter Horst, W.Panders, wyd. Nasza Księgarnia
  13. Sekretne życie drzew. – Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
  14. Ptaki Puszczy Białowieskiej – Adam Zbyryt, Adam Wajrak, wyd. Paśny Buriat
  15. Bocian. Biografia nieautoryzowana. – Adam Zbyryt, Piotr Tryjanowski, wyd. Paśny Buriat
Regulamin konkursu Biblioteki pełne dobrej energii WZÓR Wniosku do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii Wniosek do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!