„Biblioteki pełne dobrej energii” to nasz autorski projekt, w ramach którego chcemy wzmacniać społeczności lokalne z terenów wiejskich, podnosić poziom wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii, a także rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.
Do konkursu mogą zgłosić się biblioteki publiczne i szkolne z terenów wiejskich. Należy pobrać i wypełnić prosty wniosek oraz złożyć go najpóźniej do 17 listopada 2023 r. Każda z bibliotek musi przedstawić pomysł na warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży.
Maksymalnie 50 bibliotek zostanie zaproszonych do udziału w projekcie na podstawie nadesłanych pomysłów. Biblioteki otrzymają od nas pakiety 15 książek i w ramach projektu przeprowadzą trzy warsztaty ekologiczne, a następnie prześlą do fundacji sprawozdania ze zdjęciami z warsztatów. Następnie wybierzemy trzy biblioteki, które nagrodzimy spotkaniem z ambasadorem projektu – przyrodnikiem Adamem Zbyrytem.
Pakiet 15 książek, które otrzymają zaproszone do projektu biblioteki, zawiera pozycje skierowane do różnych grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po młodzież i dorosłych. Wybraliśmy książki, które mają pozytywne opinie rodziców, nauczycieli i edukatorów, a także mogą inspirować dzieci i młodzież do samodzielnego badania przyrody i zachodzących w niej zjawisk.
Harmonogram 1. edycji projektu:
Relacja z inauguracji projektu:
Załącznik nr 1 Wzór sprawozdania z realizacji warsztatów ekologicznych Biblioteki pełne dobrej energii