Strona głównaAktualnościSzkolna biblioteka Pełna Dobrej Energii – trwa druga edycja naszego projektu

Szkolna biblioteka Pełna Dobrej Energii – trwa druga edycja naszego projektu

wtorek, 9 lipca, 2024

Biblioteka przy Szkole Podstawowej w Winnej Górze (woj. łódzkie) zakończyła niedawno działania realizowane w ramach projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”, którego celem jest wspieranie wiejskich bibliotek oraz promocja edukacji ekologicznej i przyrodniczej.

Zajęcia edukacyjne zorganizowane w bibliotece w  Szkole Podstawowej Winnej Górze zaangażowały łącznie 70 dzieci w wieku od 5 do 15 lat, w tym przedszkolaki.

Pierwszym działaniem zorganizowanym w bibliotece był konkurs fotograficzny „Piękno mojej okolicy”. Jego celem było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, rozwijanie umiejętności obserwacji, dokumentowania i interpretacji natury, a także propagowanie postaw ekologicznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło aż 47 prac od uczniów klas I-VIII. Jury przyznało trzy nagrody w kategorii klas I-III oraz trzy nagrody i dwa wyróżnienia w kategorii klas IV-VIII. Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczono podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Z prac uczniów powstała wystawa na szkolnym korytarzu, a wszystkie fotografie można obejrzeć na szkolnym Facebooku.

Kolejną inicjatywą przygotowaną w ramach projektu był „Dzień Głośnego Czytania na bis”. Uczniowie klasy VIII przeczytali przedszkolakom wybrane teksty z książki „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” Urszuli Kamińskiej. Niektóre wiersze zostały przedstawione w formie kukiełkowego teatru. Dzięki tej ekologicznej poezji najmłodsi dowiedzieli się, jak segregować śmieci, jakich toreb używać na zakupach oraz dlaczego warto dbać o środowisko. Prezentacja wierszy odbyła się w szkolnym ogródku, co dodatkowo wzbogaciło doświadczenie dzieci o bezpośredni kontakt z naturą.

W szkolnym ogródku powstała również instalacja zatytułowana „Polskie gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem”. Uczniowie, korzystając z tektury i starych pudełek, stworzyli figury i opisy takich zwierząt jak: niedźwiedź brunatny, ryś, kozica, sóweczka, kraska, wilk, wąż Eskulapa i foka szara. Gotowe prace umieszczono przy wejściu do szkoły, aby wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z informacjami o zagrożonych gatunkach. Instalacja stała przez kilka dni, przyciągając uwagę uczniów, rodziców i gości.

Ostatnią inicjatywą był spacer „Z szumem drzew”. Uczniowie udali się na wycieczkę po najbliższej okolicy, podczas której fotografowali drzewa, mierzyli je i pisali o nich baśnie oraz wierszyki. Zebrane informacje zostały złożone w prezentację-książeczkę, ilustrowaną przez ósmoklasistów, którzy wykorzystali generatory AI do stworzenia ilustracji. Inspiracją do tego działania była książka „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Spacer i warsztaty odbyły się podczas szkolnego Dnia Dziecka.

Biblioteka Szkolna w Winnej Górze jest jedną z 50 placówek, które wzięły udział w 2. edycji projektu Biblioteki Pełne Dobrej Energii. Łącznie, w ramach tej edycji, zrealizowane zostanie ponad 150 działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!