Strona głównaAktualnościZapraszamy do udziału w 2. edycji naszego projektu dla wiejskich bibliotek „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”

Zapraszamy do udziału w 2. edycji naszego projektu dla wiejskich bibliotek „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”

poniedziałek, 19 lutego, 2024

Trwa rekrutacja do drugiej edycji naszego autorskiego projektu wspierania wiejskich bibliotek. Zgłoszenia do projektu biblioteki mogą przesyłać od 1 do 25 marca br. Poprzez program chcemy wzmacniać społeczności lokalne, podnosić poziom wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii (OZE), zmian klimatycznych, a także rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.

Projekt ma charakter ogólnopolskiego konkursu dla publicznych i szkolnych bibliotek z terenów wiejskich, które chciałyby otrzymać wsparcie w postaci bezpłatnych pakietów książek. W pilotażowej edycji konkursu wzięły udział 24 placówki z całej Polski. 1 marca startuje rekrutacja do nowej edycji. Aby zgłosić bibliotekę, wystarczy wypełnić i wysłać krótki wniosek zgłoszeniowy (dokumenty projektowe znajdują się pod artykułem) i przedstawić w nim pomysł na trzy warsztaty ekologiczne, które zostaną zrealizowane w ramach projektu. Na zgłoszenia czekamy od 1 do 25 marca. Maksymalnie pięćdziesiąt bibliotek, które zgłoszą najlepsze zdaniem komisji konkursowej pomysły na zajęcia, otrzyma pakiety książek i będzie zobowiązanych do przeprowadzania trzech warsztatów ekologicznych w okresie trwania projektu. Trzy biblioteki, które przeprowadzą najciekawsze zajęcia, otrzymają w nagrodę możliwość zorganizowania spotkania z ambasadorem projektu, Adamem Zbyrytem w swojej placówce.

Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy, biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor czterech książek przyrodniczych, jest ambasadorem projektu i nasze fundacji. Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim prowadzi cykl „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357 . Występuje w serialu „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu. Był prelegentem prestiżowego TEDx-u i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Współpracuje z magazynem „Przekrój”. Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis #PAP „Nauka w Polsce”.

Harmonogram II edycji programu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”:

Książki w prezencie dla bibliotek

Każda biblioteka biorąca udział w projekcie otrzyma pakiet piętnastu książek skierowanych do różnych grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po młodzież i dorosłych. Wybraliśmy książki, które mają pozytywne opinie rodziców, nauczycieli i edukatorów, a także mogą inspirować dzieci i młodzież do samodzielnego badania przyrody i zachodzących w niej zjawisk.

Miasto jutra – Joanna Jagiełło, wyd. HarperKids

Po co wieje wiatr? – Rafał Witek, wyd. HarperKids

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii. – Urszula Kamińska, wyd. GREG

Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody – Ard Catherine, wyd. Kropka

Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie -Krystyna Bardos, wyd. HarperKids

Jagna i ekowyzwania – Ewa Nowak, wyd. Czarna Owca

Możemy uratować naszą ziemię. – Kirby Loll, wyd. HarperKids

Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia – Ch. Steinlein, A. Becker, wyd. Babaryba

Gramy w zielone. Ekoteatrałki – Kalina Jerzykowska, wyd. Literatura

Ocieplenie klimatu – K. Scharmacher-Schreiber, S. Marian, wyd. Babaryba

Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – Boguś Janiszewski, wyd. Publicat

Palmy na biegunie północnym- M. ter Horst, W.Panders, wyd. Nasza Księgarnia

Sekretne życie drzew. – Peter Wohlleben, wyd. Otwarte

Ptaki Puszczy Białowieskiej – Adam Zbyryt, Adam Wajrak, wyd. Paśny Buriat

Bocian. Biografia nieautoryzowana. – Adam Zbyryt, Piotr Tryjanowski, wyd. Paśny Buriat

 

Regulamin konkursu Biblioteki pełne dobrej energii_II edycja Wniosek do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii WZÓR Wniosku do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii Pakiet książek w ramach projektu Biblioteki Pełne Dobrej Energii Umowa Biblioteki Pełne Dobrej Energii_do wypełnienia i podpisu Załącznik nr 1 Wzór sprawozdania z realizacji warsztatów ekologicznych Biblioteki pełne dobrej energii Baner dla bibliotek na social media Plakat promocyjny dla bibliotek

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!