W czerwcu, w filii bibliotecznej w Nowosielcu (woj. podkarpackie), w ramach projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” zrealizowane zostały warsztaty ekologiczne dla grupy 120 dzieci w wieku 5-10 lat. „Biblioteki pełne Dobrej Energii” to konkurs skierowany do publicznych i szkolnych bibliotek z terenów wiejskich, który umożliwia bibliotekom uzyskanie bezpłatnych pakietów książek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Na podstawie tych książek placówki realizują bezpłatne warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży.
W ramach projektu zorganizowano w Nisku spotkanie z leśniczką połączone z wycieczką do lasu. Podczas spaceru pracownica Nadleśnictwa Rudnik opowiedziała jak leśnicy chronią las, jak wygląda ich codzienna praca i jakie zwierzęta i rośliny można spotkać w podkarpackich lasach. Dzieci nauczyły się rozróżniać poszczególne gatunki drzew i poznały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w lesie.
Tematyka leśna była obecna także podczas drugich warsztatów, na których dzieci tworzyły las w słoiku. Do projektu zostały wykorzystane stare słoiki, ziemia, piasek, żwirek, mech i rośliny skaleniowe z przydomowych ogródków, a także szyszki kamyki znalezione podczas spaceru. Przy okazji warsztatów zorganizowana została poddanka dotycząca ochrony przyrody i recyklingu.
Trzecie spotkanie poświęcone zostało idei „zero waste”. Bibliotekarz wyświetlił prezentację, na podstawie której utworzyła się dyskusja. Podczas spotkania poruszono temat marnowania żywności, drugiego życia ubrań i sprzętów, rozmawiano o tym, że warto korzystać z przedmiotów wielokrotnego użytku, dzieci dowiedziały się także, jak ważne jest segregowanie odpadów, a także czym jest ślad wodny i węglowy. Rozmowy poprzeplatane zostały głośnym czytaniem wierszy o tematyce ekologicznej, które biblioteka otrzymała w ramach naszego grantu.