Strona głównaAktualnościWarsztaty ekologiczne dla najmłodszych w bibliotece pełnej Dobrej Energii w Lgocie Wielkiej

Warsztaty ekologiczne dla najmłodszych w bibliotece pełnej Dobrej Energii w Lgocie Wielkiej

sobota, 10 sierpnia, 2024

W ramach udziału w projekcie „Biblioteki pełne Dobrej Energii”, placówka w Lgocie Wielkiej zorganizowała serię warsztatów, w których wzięło udział 54 dzieci w wieku 6-7 lat. Warsztaty te były nie tylko wypełnione po brzegi treściami edukacyjnymi, ale także pełne inspirujących doświadczeń, które na pewno na długo zapadną w pamięć młodym uczestnikom.

Data pierwszych warsztatów ekologicznych zbiegła się z obchodami „Światowego Dnia Pszczół”. Dzięki inspirującej książce „Futuropolis. Miasto jutra”, którą biblioteka otrzymała od nas w ramach grantu, dzieci miały okazję poznać ogromne znaczenie pszczół dla naszej planety. Historia zawarta w tej książce uświadomiła dzieciom, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie i jak katastrofalne mogą być skutki ich wyginięcia. Po wspólnym czytaniu, dzieci miały możliwość zapoznania się z bogato ilustrowaną książką „Pszczoły” Piotra Sochy. Następnie, małym uczestnikom zaprezentowano ramki z woskiem pszczelim, które mogły dotknąć, powąchać oraz na własne oczy przekonać się, jak wiele pracy pszczoły wkładają w tworzenie miodu. Kolejną atrakcją była możliwość założenia stroju pszczelarza oraz degustacja świeżego miodu. Na zakończenie spotkania, dzieci wspólnie pomalowały wytłoczki po jajkach, które przypominają ramki z węzą, a także umieściły w nich wcześniej przygotowane pszczółki.

Drugi dzień warsztatów również poświęcony był pszczołom, ale tym razem z szerszej perspektywy ochrony przyrody. Zajęcia rozpoczęły się od pytania: „Czy 6 i 7 letnie dzieci mają wpływ na naszą przyrodę i czy mogą jej jakoś pomóc?”. Na początku dzieci miały pewne wątpliwości, jednak po wspólnym omówieniu kilku prostych działań, takich jak sprzątanie lasów czy oszczędzanie wody, zrozumiały, że nawet małe kroki mają ogromne znaczenie. Podczas zajęć czytano książkę „Możemy uratować naszą Ziemię” autorstwa Loll Kirby, która dostarczyła wielu inspirujących przykładów działań dzieci na rzecz przyrody. Szczególną uwagę poświęcono rozdziałowi „Wiemy wystarczająco dużo, żeby ratować pszczoły”, gdzie uczestnicy dowiedzieli się, jak można pomóc pszczołom, gdy te potrzebują naszej pomocy. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą pszczołę siedzącą na trawie.

Trzecie i ostatnie warsztaty odbyły się w ramach obchodów „Europejskiego Dnia Wiatru”. Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania z książki „Po co wieje wiatr” autorstwa Rafała Witka, które stało się wstępem do rozmowy o energii wiatrowej i innych formach pozyskiwania energii. Uczestnicy dowiedzieli się o różnych sposobach produkcji energii oraz ich wpływie na środowisko. Dzieci miały możliwość wyrażenia swoich opinii na temat najlepszych, ich zdaniem, metod pozyskiwania energii, co wywołało ciekawe dyskusje. Spotkanie zakończyło się dwoma eksperymentami. Pierwszy z nich pokazał, jak tworzy się tornado, przy użyciu butelek z wodą, a drugi, „jaką siłę ma powietrze?”, pozwolił dzieciom zrozumieć zasady działania siły odrzutu, poprzez zabawę z balonem. Oba eksperymenty były dla dzieci niezwykle atrakcyjne i cieszyły się dużym zainteresowaniem, przez co były kilkakrotnie powtarzane.

Warsztaty ekologiczne zorganizowane przez bibliotekę w Lgocie Wielkiej stanowią doskonały przykład tego, jak w ciekawy i kreatywny sposób można edukować najmłodszych w zakresie ochrony środowiska.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!