Strona głównaNasze projektySzkoła Młodych Liderek

Szkoła Młodych Liderek

Prowadzimy projekt „Szkoła Młodych Liderek”, którego pilotażowa edycja zakończyła się w marcu w Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie koło Bydgoszczy. Celem projektu jest wzmacnianie kompetencji liderskich wśród dziewcząt z małych miejscowości. W edycji pilotażowej wzięło udział 20 uczennic z klas siódmych. Wkrótce uruchomimy projekt w kolejnej szkole.

W ramach edycji pilotażowej w Koronowie dziewczynki odbyły cztery spotkania w lutym i w marcu 2024:

1 spotkanie: warsztat debatancki ze szczególnym uwzględnieniem budowy argumentacji, krytycznego myślenia oraz podstaw retoryki. Uczestniczki będą poznawały zasady debaty oksfordzkiej, jednocześnie zastanawiając się nad ważnymi wątkami związanymi ze swoim doświadczeniem bycia dorastającą dziewczyną. Spotkanie poprowadzi wieloletnia trenerka debat oksfordzkich, psycholożka Marianna Izbaner.

2 spotkanie: warsztat wokół planowania wystąpienia publicznego z uwzględnieniem specyfiki publiczności, panowania nad stresem oraz celu wystąpienia. Uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach mających na celu poszerzenie wglądu na temat swoich mocnych stron i sposobu, w jaki mogą wykorzystać je w proaktywnym działaniu, a także rozwinięcie świadomości na temat współpracy w ramach zespołu o zróżnicowanych kompetencjach. Spotkanie poprowadzi dr Monika Izbaner, koronowska przedsiębiorczyni i nauczycielka z bogatym doświadczeniem w zakresie wystąpień publicznych zarówno w roli prelegentki, jak i trenerki.

3 spotkanie: warsztat wokół doświadczeń związanych z byciem dorastającą dziewczyną, budowaniem relacji rówieśniczych i współpracy. Uczestniczki będą miały okazję przyjrzeć się szkodliwym stereotypom, których ofiarą padają na co dzień. Warsztat będzie okazją do zbudowania lepszego rozumienia siebie, wzmocnienia samooceny i motywacji do aktywnego realizowania swojego potencjału. Spotkanie poprowadzi Magda Korczyńska, edukatorka równościowa.

4 spotkanie: warsztat wokół przygotowania do debaty pokazowej. Uczestniczki podzielą się na dwie grupy. Każda z grup niezależnie przygotuje stronę propozycji albo opozycji w debacie na wspólnie wybrany temat. Przykładowy temat może dotyczyć znanych kobiet z historii Polski i ich wpływu na współczesne kobiety. Nad pracą czuwać będzie trenerka debat oksfordzkich, psycholożka edukacji Eliza Wessel.

Debata pokazowa: w ramach podsumowania projektu 19 marca została zorganizowana debata publiczna, w której wzięli udział wszyscy uczniowie klas 6 i 7. Będzie to zaprezentowanie efektów pracy z ostatniego warsztatu. Zaproszenie na to wydarzenie przyjęła także w roli Gościa Specjalnego prof. Aleksandra Zasada – pochodząca z Włocławka polska naukowczyni i mikrobiolożka.

Koordynatorką projektu „Szkoła Młodych Liderek” jest dr Monika Izbaner.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!