Trwa rekrutacja do drugiej edycji naszego autorskiego projektu wspierania wiejskich bibliotek. Zgłoszenia do projektu biblioteki mogą przesyłać od 1 do 25 marca br. Poprzez program chcemy wzmacniać społeczności lokalne, podnosić poziom wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii (OZE), zmian klimatycznych, a także rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.
Projekt ma charakter ogólnopolskiego konkursu dla publicznych i szkolnych bibliotek z terenów wiejskich, które chciałyby otrzymać wsparcie w postaci bezpłatnych pakietów książek. W pilotażowej edycji konkursu wzięły udział 24 placówki z całej Polski. 1 marca startuje rekrutacja do nowej edycji. Aby zgłosić bibliotekę, wystarczy wypełnić i wysłać krótki wniosek zgłoszeniowy (dokumenty projektowe znajdują się pod artykułem) i przedstawić w nim pomysł na trzy warsztaty ekologiczne, które zostaną zrealizowane w ramach projektu. Na zgłoszenia czekamy od 1 do 25 marca. Maksymalnie pięćdziesiąt bibliotek, które zgłoszą najlepsze zdaniem komisji konkursowej pomysły na zajęcia, otrzyma pakiety książek i będzie zobowiązanych do przeprowadzania trzech warsztatów ekologicznych w okresie trwania projektu. Trzy biblioteki, które przeprowadzą najciekawsze zajęcia, otrzymają w nagrodę możliwość zorganizowania spotkania z ambasadorem projektu, Adamem Zbyrytem w swojej placówce.
Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy, biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor czterech książek przyrodniczych, jest ambasadorem projektu i nasze fundacji. Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim prowadzi cykl „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357 . Występuje w serialu „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu. Był prelegentem prestiżowego TEDx-u i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Współpracuje z magazynem „Przekrój”. Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis #PAP „Nauka w Polsce”.
Harmonogram II edycji programu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”:
Książki w prezencie dla bibliotek
Każda biblioteka biorąca udział w projekcie otrzyma pakiet piętnastu książek skierowanych do różnych grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po młodzież i dorosłych. Wybraliśmy książki, które mają pozytywne opinie rodziców, nauczycieli i edukatorów, a także mogą inspirować dzieci i młodzież do samodzielnego badania przyrody i zachodzących w niej zjawisk.
Miasto jutra – Joanna Jagiełło, wyd. HarperKids
Po co wieje wiatr? – Rafał Witek, wyd. HarperKids
Jak być eko, czyli wiersze o ekologii. – Urszula Kamińska, wyd. GREG
Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody – Ard Catherine, wyd. Kropka
Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie -Krystyna Bardos, wyd. HarperKids
Jagna i ekowyzwania – Ewa Nowak, wyd. Czarna Owca
Możemy uratować naszą ziemię. – Kirby Loll, wyd. HarperKids
Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia – Ch. Steinlein, A. Becker, wyd. Babaryba
Gramy w zielone. Ekoteatrałki – Kalina Jerzykowska, wyd. Literatura
Ocieplenie klimatu – K. Scharmacher-Schreiber, S. Marian, wyd. Babaryba
Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią – Boguś Janiszewski, wyd. Publicat
Palmy na biegunie północnym- M. ter Horst, W.Panders, wyd. Nasza Księgarnia
Sekretne życie drzew. – Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
Ptaki Puszczy Białowieskiej – Adam Zbyryt, Adam Wajrak, wyd. Paśny Buriat
Bocian. Biografia nieautoryzowana. – Adam Zbyryt, Piotr Tryjanowski, wyd. Paśny Buriat
Regulamin konkursu Biblioteki pełne dobrej energii_II edycja Wniosek do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii WZÓR Wniosku do wypełnienia Biblioteki Pełne Dobrej Energii Pakiet książek w ramach projektu Biblioteki Pełne Dobrej Energii Umowa Biblioteki Pełne Dobrej Energii_do wypełnienia i podpisu Sprawozdanie wzór Baner dla bibliotek na social media Plakat promocyjny dla bibliotek