W ramach naszego projektu Biblioteki pełne Dobrej Energii w Filii Golasowice Biblioteki w Pawłowicach w woj. śląskim odbyły się trzy wyjątkowe spotkania edukacyjne dla 59 dzieci, których tematami przewodnimi była ochrona środowiska i ekologia.
W maju odbyły się warsztaty z tworzenia recyklingowych ilustracji, w oparciu o książkę „Jak być EKO, czyli wiersze o ekologii”. Dzięki tym wierszom uczniowie utrwalili zasady recyklingu, dowiedzieli się także, jak codzienne dobre nawyki pomagają dbać o naszą planetę.
Podczas części praktycznej, dzieci mogły rozwijać swoją wyobraźnię i poczucie estetyki, tworząc prace plastyczne z materiałów recyklingowych. Wycinały drobne elementy, co dodatkowo ćwiczyło ich motorykę dłoni. Warsztaty sprzyjały również rozwijaniu zdolności społecznych, gdyż uczniowie koleżeńsko dzielili się dostępnymi materiałami, doradzali sobie przy ich wyborze oraz omawiali możliwości wykorzystania różnych elementów.
Kolejne, majowe zajęcia, to gra terenowa inspirowana książką „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” autorstwa Catherine Ard. Uczniowie z klasy trzeciej zostali podzieleni na cztery grupy: pszczółki, liski, ważki oraz mrówki. Każdy zespół miał do wykonania sześć zadań, których treść była rozwieszona wokół zielonego terenu przy bibliotece.
Dzieci poszukiwały roślin o określonym kształcie, tworzyły leśne kolaże, grzechotki, rozwiązywały zagadki, podawały sobie drewniane gałązki za pomocą stóp oraz wymyślały choreografię pszczelego tańca do fragmentu „Wiosny” Vivaldiego. Gra odbyła się w Światowy Dzień Pszczół, dlatego po każdym zadaniu uczniowie otrzymywali informacje dotyczące tych potrzebnych i ważnych owadów, które posłużyły do stworzenia plakatu.
Ostatnie zajęcia zrealizowane w ramach projektu, to czerwcowe spotkanie z książką „Po co wieje wiatr?” autorstwa Rafała Witka. Zanim uczniowie wysłuchali książki, próbowali sami znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zdobyli wiedzę o różnych rodzajach wiatru oraz o sposobach jego wykorzystania.
Kulminacyjnym punktem zajęć była zabawa w „wietrznego ping-ponga”, polegająca na przedmuchiwaniu papierowej kulki przez słomkę, a następnie przy pomocy balona. Spotkanie zakończył spacer, podczas którego uczniowie przypominali sobie zasady bezpieczeństwa poruszania się w grupie oraz poznawali gatunki mijanych drzew. Na koniec odbyła się rozmowa na temat odnawialnych źródeł energii, z naciskiem na energię wiatrową.
Wszystkie spotkania zrealizowane zostały w oparciu o książki przekazane bibliotece w ramach naszego grantu.
Dziękujemy filii w Golasowicach, za przygotowanie tak ciekawych i edukacyjnych zajęć oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i entuzjazm, który towarzyszył tym spotkaniom.