W ramach projektu Biblioteki pełne Dobrej Energii, biblioteka w Prandocinach z woj. małopolskiego zorganizowała trzy warsztaty ekologiczne, w których wzięło udział ponad 60 dzieci.
W maju odbyła się ogólnopolska akcja „Czytanie na polanie”, w której wzięły udział dzieci z zerówki Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Prandocinie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Biedronka szuka przyjaciela” autorstwa Wiktorii Juszczel oraz uczestniczyły w przyrodniczym spacerze połączonym z obserwacją owadów w ramach projektu „Poznajemy owady”. Spacer był inspirowany książką „Chodź na dwór!”. Dzieci poznały ogólne zasady jak należy zachować się na łące i chronić owady, a także miały okazję szukać owadów i próbowały je rozpoznać.. Na koniec na warsztatach w przedszkolu wykonały recyklingowe owady.
W czerwcu odbyła się prelekcja o ekologicznych nawykach dla uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Prandocinie. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego warto segregować śmieci oraz na czym polega recykling. Uczestnicy ćwiczyli segregację odpadów oraz wysłuchali fragmentu książki „Jagna i ekowyzwania” autorstwa Ewy Nowak. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały odznaki Ekobohatera według własnych pomysłów, stając się tego dnia strażnikami czystości i zwracając szczególną uwagę na stan środowiska w swoim otoczeniu.
W ramach całego projektu ogłoszony został również konkurs plastyczny pod tytułem „Przygody bociana Piórka w drodze z Afryki do Polski”. Zadaniem uczestników było stworzenie komiksu na podstawie książki „Bocian. Biografia nieautoryzowana” autorstwa Adama Zbyryta. Konkurs skierowany był do dzieci z klas IV-VIII. Jury wyłoniło trzech laureatów, którym wręczono nagrody, a także wyróżniono 10 prac. Dodatkowo, dzięki współpracy z ekodoradcą Gminy Słomniki, uczestnicy konkursu otrzymali upominki ekologiczne.
W ramach działań zrealizowanych w bibliotece Prandocinach ponad 60 dzieci wzbogaciło swoją wiedzę na temat ekologii i przyrody, a także rozwinęło wrażliwość na środowisko i ochronę przyrody. Zajęcia zrealizowane zostały w oparciu o książki przekazane bibliotece w ramach naszego grantu.
W 2. edycji naszego projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” bierze udział 50 wiejskich bibliotek z całej Polski.