Siennica Nadolna, to licząca około 1600 mieszkańców wieś w województwie lubelskim. Znajduje się w niej filia Biblioteki Publicznej Gminy Krasnystaw, która zakwalifikowała się do 2. edycji naszego projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”. W ramach projektu placówka zrealizowała trzy warsztaty edukacyjne dla 57 dzieci w wieku 7-9 lat.
Podczas pierwszych zajęć odbyła się pogadanka o ekologii na podstawie książki „Po co wieje wiatr?” R. Witka i książkę „Futuropolis – miasto jutra” J. Jagiełło. Dzieci dowiedziały się, m.in. skąd się bierze woda i jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu, jaką rolę pełni wiatr oraz jakie znaczenie dla naszej planety mają odnawialne źródła energii. Na podstawie przeprowadzonego przez bibliotekarkę doświadczenia dzieci zobaczyły, w jaki sposób woda krąży w przyrodzie, co następnie przedstawiły w swoich pracach plastyczno-technicznych.
Na kolejnych warsztatach dzieci wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do lasu i spotkanie z Panią leśnik. Leśniczka opowiedziała im o znaczeniu lasu w życiu człowieka i o tym jak zachowywać się na jego terenie, by być bezpiecznym, ale także, by szanować jego i jego mieszkańców.
W drugiej części spotkania pani leśnik przeprowadziła quiz przyrodniczy.
Ostatnie zajęcia miały formę warsztatów recyklingowych. Bibliotekarka przybliżyła uczestnikom temat recyklingu, a następnie dzieci w grupach wykonywały plakaty eko z hasłem „Ekologia jest dla każdego” z materiałów pochodzących z odzysku.
Wierzymy, ze różnorodność zajęć ekologicznych zrealizowanych w bibliotece zw Siennicy Nadolnej, podniosła świadomość dzieci na temat ochrony środowiska i zachowań proekologicznych, a także zaszczepiła w nich szacunek i miłość do przygody.