W tej edycji wzięły udział dwie szkoły podstawowe – szkoła w Kunowicach i w Golicach w woj. lubuskim w Gminie Słubice. Uczennice wzięły udział w cyklu warsztatów i szkoleń, których zwieńczeniem było przygotowanie do finałowej debaty oksfordzkiej.
Cykl warsztatów i szkoleń z trenerkami obejmował takie tematy jak: tutoring, wystąpienia publiczne, siostrzeństwo, budowanie argumentacji, krytyczne myślenie, czy podstawy retoryki, trwał w obu szkołach od końca kwietnia. Jego celem było wzmacnianie kompetencji liderskich wśród dziewcząt ze starszych klas, a zwieńczeniem – debata, w której uczestniczki mogły zmierzyć swoje siły przy użyciu nabytych umiejętności.
Debata oksfordzka promuje wysoki poziom kultury i odzwierciedla taki sposób wymiany argumentacji, który nikogo nie obraża. Jest oparta na szacunku wobec drugiej strony, uczy cierpliwości i opanowania emocji, dlatego wydarzenie, któremu mogliśmy przyglądać się w ostatni piątek w Kunowicach, było tak inspirujące.
– Możecie być z siebie bardzo zadowolone! Szczególne gratulacje chciałbym przekazać mówczyni trzeciej strony propozycji, która miała chwilę słabości. To mi przypomniało moją drugą debatę w życiu. Podczas swojej mowy, zatrzymałem się i milczałem przez pół minuty, choć wydawało mi się, że zaledwie przez kilka sekund próbowałem złapać wątek. Wszyscy byli w napięciu, czy w końcu zacznę mówić dalej. Na szczęście udało mi się – tak, jak dziś Tobie. Przezwyciężenie tego momentu może być największą sztuką na początku, dlatego szczerze Ci gratuluję! – mówił Fryderyk Małecki, sędzia debaty.
– Drogie uczestniczki! Ten projekt powstał po to, żeby dodawać Wam skrzydeł i wiary w to, że w każdej z Was tkwi ogromna moc. Mamy nadzieję, że dziś to czujecie. Życzymy Wam wielu sukcesów w dalszych latach Waszego życia. Pokładamy w Was wielkie nadzieje! Bądźcie wspaniałymi liderkami i zmieniajcie świat wokół siebie na lepsze – zwróciła się do dziewcząt prezeska naszej fundacji Karolina Qaraqish.
Prowadzimy Szkołę Młodych Liderek od 2024 roku. W Słubicach odbyła się jego trzecia edycja. Zajęcia w ramach projektu poprowadziły: dr Marianna Izbaner, Kornelia Woźniewicz, Aleksandra Sereda i Julia Żarnowska, Monika Izbaner, a także Weronika Ledzianowska i Marta Błaszczyk.