Strona głównaAktualnościBiblioteka w Gołkowicach w woj. małopolskim zorganizowała warsztaty ekologiczne dla dzieci

Biblioteka w Gołkowicach w woj. małopolskim zorganizowała warsztaty ekologiczne dla dzieci

czwartek, 27 czerwca, 2024

W pierwszej połowie czerwca w filii bibliotecznej w Gołkowicach (woj. małopolskie) odbyły się trzy warsztaty ekologiczne realizowane w ramach 2. edycji naszego projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”.

Cykl warsztatów otworzyły zajęcia dla dwóch grup dzieci z zerówki. Podstawą do zajęć była książka Futuropolis – Miasto jutra” Joanny Jagiełło, którą biblioteka otrzymała w ramach grantu wraz z 14 innymi publikacjami. Po skończonej lekturze nastąpiła pogadanka z dziećmi na temat zanieczyszczenia naszej planety oraz tego, jak możemy temu przeciwdziałać. Uczestnicy spotkania mieli mnóstwo ciekawych pomysłów na to, jak osobiście angażować się w dbanie o przyrodę. W kolejnej części wydarzenia dzieci dowiedziały się więcej na temat segregacji odpadów i otrzymały zadanie, by samodzielnie posegregować śmieci i wrzucić je do odpowiednich koszy. Poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Maluchy dowiedziały się także, że wiele materiałów, które wyrzucamy do kosza, można ponownie wykorzystać, np. do tworzenia prac plastycznych. Wiadomości te były wstępem do kolejnej części warsztatów, w której dzieci z materiałów z recyklingu stworzyły prace plastyczne przedstawiające przyszłość naszej planety. Prace były bardzo ciekawe, a dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i wyobraźnią. Z zajęć dzieci wyniosły mnóstwo wiedzy i poczucie, że mają wpływ na losy naszej planety.

25 czerwca, z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, biblioteka zaprosiła do siebie dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej w Gołkowicach oraz panie ze stowarzyszenia Szafirki. Spotkanie rozpoczęło się od czytania książki Możemy uratować naszą ziemię” Kirby Loll, opowieści o dzieciach, które walczą ze zmianami klimatu. Uczestnicy byli zdziwieni tym, że nawet najmłodsi mogą zmienić losy świata. Poruszyły ich prawdziwe historie dzieci, takich jak oni, które potrafiły zmienić świat na lepsze. Pokazano, że nawet w ich małej miejscowości mogą działać na rzecz planety. Kolejną bohaterką tego dnia była książka „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” Ard Catherine, która pokazała, jak ciekawie można bawić się na świeżym powietrzu, a las czy park może być niezwykłym placem zabaw. Przeczytane zostały wybrane fragmenty z gotowymi przykładami, jak w ciekawy sposób zorganizować czas na dworze. Następnie przeczytano fragmenty książki „Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią” (bo często sami nie wiedzą) Bogusia Janiszewskiego. Sam tytuł wywołał u uczestników śmiech i zaciekawienie. W międzyczasie goście mogli zapoznać się z resztą książek, które biblioteka otrzymała w projekcie. Następnie uczestnicy wcielili się w ogrodników i wspólnie sadzili rośliny. Zajęcia połączyły pokolenia — dzieci współpracowały z paniami, które przekazały im swoją wiedzę na temat roślin, jak o nie dbać i dowiedziały się kilku ciekawostek związanych z ogrodnictwem. Zadanie to miało na celu uświadomienie, jak ważne są rośliny i dlaczego powinniśmy mieć ich jak najwięcej w swoim otoczeniu. Uczestnicy zabrali rośliny do domów, obiecując o nie dbać, aby rosły i oczyszczały powietrze.

Wydarzeniem wieńczącym projekt w Gołkowicach było spotkanie edukacyjne z pracowniczką służb leśnych oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Nasza piękna planeta — nie zaśmiecaj jej”. Spotkanie z leśniczką rozpoczęło się od przeczytania kilku fragmentów z książki „Ptaki Puszczy Białowieskiej” Adama Zbyryta i Adama Wajraka. Pani leśniczka przekazała dzieciom mnóstwo ciekawych informacji ze świata ptaków. Opowieści te przybliżyły uczestnikom życie tych fascynujących stworzeń, ich zwyczaje i zachowania. Gościni opowiedziała także, jak zanieczyszczenie lasów wpływa na zwierzęta oraz naturę, a także na czym polega praca leśnika i jak należy zachować się w lesie, aby dbać o poszanowanie tego obszaru. Dzieci miały również okazję zapoznać się z innymi książkami z projektu, które będą dostępne do wypożyczenia.

Na koniec spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci dekorowały podkoszulki, dowiadując się, że zamiast wyrzucać stare ubrania, można je odnowić i dać im drugie życie.

Głęboko wierzymy, że różnorodność tematów podejmowanych podczas zajęć edukacyjnych w bibliotece w Gołkowicach nie tylko zwiększyła świadomość i wiedzę dzieci na temat ekologii i natury, ale także wzbudziła szacunek do przyrody i poczucie odpowiedzialności za naszą planetę.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!