Choć druga edycja projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” wciąż trwa, kilka bibliotek uczestniczących w projekcie już zrealizowało wszystkie zaplanowane warsztaty ekologiczne. Jedną z nich jest Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym (Filia w Bochotnicy), która zaprosiła swoich czytelników na trzy majowe spotkania.
W pierwszym spotkaniu, zatytułowanym „Z wierszem wśród roślin i zwierząt – głośne czytanie, rozpoznawanie flory i fauny”, wzięło udział 14 uczniów z klas drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. Warsztaty zostały oparte na trzech książkach, które biblioteka otrzymała w ramach grantu:
Dzieci obejrzały zdjęcia roślin i zwierząt występujących w okolicznych wąwozach lessowych, a następnie wybrały się na spacer, podczas którego rozpoznawały wcześniej oglądane rośliny i drzewa, witając się z nimi pokłonem i chóralnym „Dzień dobry”. Dzieci wykonywały również drzewne odbitki kory zgodnie z instrukcją z książki „Chodź na dwór!”. Na zakończenie odczytano i wspólnie interpretowano wiersze z książki „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”. Warsztaty odbyły się w wesołej atmosferze, a dzieci chętnie podbiegały do drzew, wbiegały na pagórki, robiły odbitki i witały się z przyrodą.
Drugie spotkanie poświęcone było tematyce segregacji śmieci i wzięło w nim udział 7 uczniów z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. Warsztaty oparto na książkach:
W trzecim spotkaniu uczestniczyło 12 uczniów z klasy piątej Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. Warsztaty „Drugie życie odpadu – wykorzystanie odpadów w życiu codziennym – instrukcja” przygotowano na podstawie książek:
Podczas warsztatów uczniowie szukali rozwiązań ograniczających ślad węglowy. W efekcie zajęć dzieci stworzyły instrukcję pt. „Drugie życie odpadu”, rysując i podpisując pierwotne zastosowanie przedmiotu oraz jego wtórną funkcję. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, chętnie dzielili się refleksjami, tworzyli rysunki i oglądali prace kolegów. Warsztaty odbyły się w radosnej i twórczej atmosferze.
Te majowe spotkania w Bochotnicy pokazały, jak wartościowe mogą być warsztaty ekologiczne. Dzięki nim dzieci nie tylko zdobyły wiedzę, ale również dobrze się bawiły i nauczyły się, jak ważna jest ochrona naszej planety.