Biblioteka w Konopnicy bierze udział w naszym projekcie „Biblioteki pełne Dobrej Energii”, w ramach którego wspieramy wiejskie biblioteki z całej Polski zestawami książek o tematyce przyrodniczej. Każda z bibliotek przeprowadza w ramach projektu trzy warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej. 1 sierpnia dzieci z Konopnicy miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących bocianów.
Biblioteka przeprowadziła w ramach projektu trzy warsztaty o tematyce ekologicznej. Tematem ostatnich zajęć był bocian. Dzieci poznały bliżej ten gatunek dzięki książce Adama Zbyryta „Bocian. Biografia nieautoryzowana”, którą biblioteka otrzymała od nas w ramach grantu oraz poprzez wizytę w Stowarzyszeniu Szansa dla bociana.
Zajęcia rozpoczęliśmy krótką pogadanką z bibliotece oraz prezentacją książek, które nasza biblioteka otrzymała z Fundacji PVE Dobra Energia. Poznaliśmy symbolikę biało-czarnego króla łąk oraz obaliliśmy kilka mitów, w tym ten o bocianie przynoszącym dzieci oraz żabach jako jego największym przysmaku. Wiemy już, że bocianie pisklęta przypominają „śmierdzące dinozaury”.
Poznaliśmy także najpopularniejszego bocianiego bohatera literackiego – Kajtka oraz współlokatorów bocianiego gniazda – wróble. Wysłuchaliśmy legendy wyjaśniającej dlaczego bocian na czerwony dziób i nogi, spisanej przez lokalnego poetę ludowego, Pana Czesława Maja oraz prawdziwą przyczynę takiego stanu rzeczy.
Uczestnicy zajęć sprawnie ułożyli bocianią rozsypankę i udaliśmy się w odwiedziny do bocianiego azylu. Tam Pan Kamil Piwowarczyk, założyciel Stowarzyszenie Szansa dla Bociana, opowiadał nam o swojej pracy na rzecz ochrony i pomocy rannym ptakom. Wśród podopiecznych stowarzyszenia znalazł się młody bocian czarny, którego zobaczenie było dla nas nie lada gratką. Podobnie jak możliwość zobaczenia z bliska spacerujących wolno bocianów, krów i owiec, a nawet głaskanie ich. Na zakończenie spotkań z obiema grupami, podopieczni Pana Kamila pożegnali nas przepięknymi klekotami.
fot. E. Podleśna, M. Tomasik