Biblioteka w Żabiej Woli, będąca filią Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach (mazowieckie), przygotowała w maju i czerwcu trzy warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”
Jako pierwsze zorganizowano warsztaty plastyczno-techniczne pod hasłem „Nie wyrzucam. Myślę, tworzę i nadaję nowe życie”. Pierwszym etapem warsztatów było zapoznanie dzieci z fragmentami książki „Jagna i ekowyzwania”, omówienie pomysłów Jagny i jej wychowawcy oraz stworzenie własnej listy ekologicznych wyzwań. Dzięki wsparciu bibliotekarza, nauczyciela plastyki oraz nauczycieli klas I-III dzieci stworzyły coś z niczego, wykorzystując stare deski do krojenia, pudełka po butach, rolki po papierze i ręcznikach, ścinki bibułki i papieru oraz dary natury, takie jak szyszki i patyki. W efekcie warsztatów powstały przepiękne prace. Na zakończenie uczestnicy prezentowali wymyślone przez siebie ekowyzwania podczas mini debaty.
Dla starszych dzieci zorganizowano wycieczkę tematyczną połączoną z czytelniczą grą terenową z kodami QR „Szlakiem bocianich gniazd”. Na początku dzieci wysłuchały fragmentów książki „Bocian. Biografia nieautoryzowana”, a następnie, zaopatrzone w nową wiedzę, wyruszyły na wyprawę w poszukiwaniu gniazd bocianich zlokalizowanych w najbliższej okolicy. W trakcie spaceru dzieci wykorzystywały aplikację mobilną i przemierzały miejsca, które upodobały sobie bociany. Dodatkowo grupa robiła zdjęcia napotkanym bocianom i gniazdom. Na zakończenie wycieczki i gry odbyło się wspólne czytanie fragmentów książki o bocianie.
W ramach projektu odbył się także konkurs fotograficzno-plastyczny dla dwóch kategorii wiekowych. Uczestnicy w wieku 12-13 lat wykonali zdjęcia wybranych pomników przyrody znajdujących się na terenie gminy. Dzieci w wieku 9-10 lat stworzyły prace plastyczne, a kolejna grupa 13-latków zredagowała opisy poszczególnych pomników wraz z wyjaśnieniem, dlaczego akurat te rośliny znalazły się pod ochroną. Prace skoncentrowały się głównie na przepięknej alei lipowej, korkowcu amurskim i miłorzębie dwuklapowym.