We współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja na początku tego roku uruchomiliśmy projekt „PoMOCni – wsparcie psychologiczne z Dobrą Energią”, w ramach którego dzieci w kryzysie zostały objęte pomocą psychologiczną. Przeznaczyliśmy na ten cel 600 000 złotych. Połowa tej kwoty została przeznaczona na pomoc polskim dzieciom, a druga połowa na pomoc dzieciom z Ukrainy. Zapraszamy do lektury podsumowania działań na rzecz ukraińskich dzieci w pierwszym półroczu 2024 roku.
Aby pomóc ukraińskim dzieciom mierzącym się z kryzysem psychicznym spowodowanym przez doświadczenie wojny, opłaciliśmy 500 godzin psychoterapii oraz zajęcia arteterapii dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych ze wschodu Ukrainy do Iwano-Frankiwska. Przez cały rok 2024 pomoc trafi do ok. 700 dzieci. Są wśród nich także dzieci borykające się z dodatkowymi trudnościami: dzieci z rodzin wielodzietnych (12%), wewnętrznie przesiedlone po roku 2022 (15%), wewnętrznie przesiedlone po roku 2014 (2%), dzieci kombatantów (6%), dzieci z niepełnosprawnościami (4%) czy półsieroty (4%). W Świetlicy Świętego Mikołaja nieprzerwanie od czasu jej otwarcia w grudniu 2022 roku dzieci mieszkające obecnie w Iwano-Frankiwsku znajdują kompleksowe wsparcie psychologiczne i edukacyjne.
W 2024 roku świetlica ta rozszerzyła działalność, prowadząc więcej godzin warsztatów arteterapeutycznych i indywidualnych konsultacji z psychologiem. Udział w zajęciach umożliwiał integrację, co pomagało dzieciom przesiedlonym zaadaptować się do nowych warunków życia i ułatwiło start w nowym miejscu. W miejscu tym młodzi ludzie znaleźli także bezpieczne schronienie i radośnie spędzali czas wśród rówieśników. Warsztaty arteterapeutyczne prowadzone są różnymi metodami i pozwalają uczestnikom wyrazić emocje oraz zmniejszyć napięcie. Na zajęciach psychoedukacyjnych dzieci i młodzież uczą się m.in. radzenia sobie z emocjami. Odbywają się zajęcia z profilaktyki uzależnień od urządzeń cyfrowych. Specjalne miejsce w planie mają spotkania z psychologiem dla dzieci osieroconych w wyniku wojny. Nie zabrakło także indywidualnych konsultacji psychologicznych – w ciągu miesiąca odbyło się ich około 40. Świetlica prowadzi również zajęcia edukacyjne i wyrównawcze, takie jak: nauka języka angielskiego, programowania, szachy, przygotowania do egzaminów.
W ramach projektu sfinansowaliśmy także działalność trzech Przystani Świętego Mikołaja – miejsc, w których ukraińskie dzieci przebywające w Polsce objęte są opieką psychologiczną i biorą udział w zajęciach integracyjnych wraz z polskimi rówieśnikami, co pozytywnie wpływa na ich dobrostan psychiczny. Działania te realizowane są w następujących miejscach:
1. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy,
2. Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej w Kluszkowcach,
3. Ostrowskie Centrum Terapii.
Każda z tych placówek dołożyła wszelkich starań, aby wesprzeć ukraińskie dzieci na wiele różnych sposobów. Przystanie Świętego Mikołaja działają niestrudzenie i oferują dzieciom przeróżne zajęcia i formy wsparcia w miarę swoich możliwości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż wybór jest szeroki.
Na przykład podopieczni Przystani w Dębicy wzięli udział: w balu maskowym, występach teatralnych, warsztatach przyrodniczych, rękodzielniczych, wyjściach do kina i wycieczce do zakopiańskiego Parku Iluzji. Miłośnicy tajemnic i legend mieli możliwość na warsztatach z papieroplastyki wykonać papierowy bestiariusz. Nie zabrakło także celebrowania pierwszego dnia wiosny pięknie nazwanego Szmaragdowym Dniem. Świat ornitofauny dzieci poznawały dzięki warsztatom artystycznym poświęconym ptakom. Zachwyt nad przyrodą i wytworem własnych rąk pozwala choć na chwilę przekierować uwagę dzieci na pozytywne aspekty życia i pozwala zapomnieć o tym, co je niepokoi i smuci. XXI Noc Bibliotek pomogła przenieść się dzieciom w magiczny świat książek i sprawić, że mogły na chwilę stać się twórcami fascynujących fabuł i oderwać myśli od otaczającej je rzeczywistości. Wycieczka do Kopalni soli w Bochni pomogła uświadomić sobie, iż produkty codziennego użytku, takie jak sól, mogą także okazać się fascynujące, jeżeli przyjrzymy się ich historii z bliska. Również Dzień Dziecka celebrowano tak, jak dzieci lubią najbardziej, czyli różnorodnie i kolorowo. Nie zabrakło dmuchańców, słodyczy i wspaniałego przedstawienia zatytułowanego „Puste lustro”, przygotowanego przez dzieci z Ukrainy.
Stowarzyszenie Sprężyna działające w Centrum Edukacji Nieformalnej w Kluszkowcach zorganizowało między innymi wyprawę do Złotego Stoku w celu zwiedzenia Kopalni Złota. W ramach tej wizyty uczestnicy brali udział w warsztatach płukania złota, strzelali z łuku, czerpali papier i przeżyli podziemny spływ łodzią. Poza tym zwiedzili też średniowieczną osadę.
Z kolei w Ostrowskim Centrum Terapii postawiono na wszelkiego rodzaju zajęcia terapeutyczne. Zorganizowano zajęcia z arteterapii dla 2 grup wiekowych 8-10 lat i 10-14 lat. Dzieci pracowały tu z różnymi materiałami plastycznymi, z których wykonywały m.in. dekoracje do domu. Malowały też obrazy na płótnie farbami akrylowymi za pomocą balona. 16 podopiecznych Przystani raz w tygodniu spotykało się na zajęciach z hipoterapii (2 grupy 8-osobowe), a maluszki w wieku 1-6 lat mogły uczestniczyć w zajęciach sensorycznych stymulujących rozwój psychoruchowy.
Powyższe działania na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom mają miejsce w 2024 roku, ale od początku wojny w Ukrainie wspieramy organizacje niosące pomoc. Zaangażowaliśmy się w licytacje charytatywne na rzecz Polskiej Misji Medycznej, sfinansowaliśmy między innymi zakup wykonanych na miarę skrzypiec dla utalentowanej młodej skrzypaczki, jedenastoletniej Yany. Zostaliśmy także partnerem grudniowej kampanii społecznej na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z Polski i z Ukrainy prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja, Radio 357 i firmę AMS.
Realizacja projektu „PoMOCni – wsparcie psychologiczne z Dobrą Energią” we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja przyczynia się do poprawy dobrostanu psychicznego i jakości życia wielu ukraińskich dzieci.
Podsumowanie przygotowała Elżbieta Nowatkowska.