Strona głównaAktualnościInspirujące wakacyjne eko spotkania dla dzieci w bibliotece w Łopusznie

Inspirujące wakacyjne eko spotkania dla dzieci w bibliotece w Łopusznie

czwartek, 11 lipca, 2024

Na początku wakacji biblioteka w Łopusznie (woj. świętokrzyskie) zorganizowała cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą „Ekowakacje”. Łącznie w warsztatach wzięło udział 85 dzieci z okolicy. Każdy dzień poświęcony był innemu żywiołowi i dostarczył dzieciom wiele wartościowych wiadomości.

Dziewczynka w warkoczykach trzyma w rękach czerwone kwiaty w doniczce.

Pierwsze spotkanie, przygotowane we współpracy z Katarzyną Samczyńską – artystką plastykiem, fotografką i projektantką – skupiło się na temacie ziemi i jej ochronie. Pani Samczyńska jest autorką wystawy o kieleckim geoparku, a w swojej twórczości wykorzystuje głównie materiały z recyklingu.

Na wstępie dzieci obejrzały prezentację opartą na książce „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”. Dowiedziały się, skąd biorą się śmieci, jak je segregować, co to jest recykling i jak w codziennym życiu ograniczać ilość odpadów. Artystka podzieliła się swoimi doświadczeniami, pokazując m.in. srebrny granulat uzyskany z recyklingu starej lodówki, otwieracz do butelek wykonany z recyklingu oraz biżuterię stworzoną ze starych przedmiotów.

Pani Katarzyna przybliżyła dzieciom temat elektrośmieci, pokazując przykłady starych procesorów, pilotów, słuchawek i kabli. Przeprowadziła pogadankę o segregacji elektrośmieci i ich ponownym wykorzystaniu. Dzieci samodzielnie stworzyły biżuterię z dostępnych elektrośmieci i wykonały wiszące kwietniki z butelek po wodzie. Artystka przygotowała także, wraz z uczestnikami, kompozycję artystyczną w szkle, zawierającą komponenty z recyklingu, którą można podziwiać w bibliotece do końca lipca. Na zakończenie dzieci dowiedziały się o czasie rozkładu różnych odpadów i otrzymały zadanie domowe – użycie wielorazowych toreb podczas zakupów oraz wybieranie produktów w opakowaniach nadających się do recyklingu.

Drugie spotkanie poświęcone było żywiołowi wody i oparte na książce „Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Rozpoczęło się głośnym czytaniem fragmentów książki, po czym odbyła się prezentacja na temat ocieplenia klimatu i jego konsekwencji. Dzieci dowiedziały się o problemach z dostępem do wody pitnej na świecie oraz o sposobach oszczędzania wody w domach. Bibliotekarze pokazali urządzenie zwane perlatorem, służące do oszczędzania wody. W dalszej części zajęć dzieci samodzielnie wykonały filtry do uzdatniania wody na wypadek katastrofy ekologicznej, używając plastikowych butelek, ręczników papierowych, węgla, piasku i żwiru.

Pod koniec zajęć dzieci stworzyły prace plastyczne pod tytułem „Ekomiasto”, przedstawiające ekologiczne rozwiązania dla gminy Łopuszno. Wszystkie prace były przesycone przesłaniem ekologicznym. Reszta zajęć odbyła się na świeżym powietrzu, gdzie kontynuowano naukę przez zabawę.

Trzecie spotkanie, poświęcone powietrzu, odbyło się w formie spaceru tematycznego opartego na książce „Sekretne życie drzew”. Dzieci wybrały się na wycieczkę do leśniczówki w Lasocinie, gdzie spotkały się z leśniczym Jarosławem Bujakiem. Spotkanie rozpoczęło się od quizu ekologicznego, aby sprawdzić ile wiadomości z poprzednich zajęć dzieci zapamiętały, a następnie leśniczy opowiedział o sadzeniu drzew, roli lasów w przyrodzie, procesie fotosyntezy i leczniczej mocy drzew. Z powodu niedawnego pożaru lasu w regionie, poruszono także temat bezpieczeństwa w lesie. Dzieci miały również okazję poprzytulać się do starych drzew i zwiedzić leśniczówkę.

Spacer zakończył się przy Stawku w Lasocinie, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie ekowakacji, rozdanie prezentów i ognisko.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!