Strona głównaAktualnościEko-kosmetyki, zabawki z recyklingu i drzewa z mchu – warsztaty ekologiczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej

Eko-kosmetyki, zabawki z recyklingu i drzewa z mchu – warsztaty ekologiczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej

poniedziałek, 26 sierpnia, 2024

Lipowa to niewielka wieś w województwie śląskim, licząca niespełna 5000 mieszkańców. W jej sercu znajduje się przepiękna biblioteka, która została wybrana do udziału w 2. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”.

Grypka dzieci na tle budynku biblioteki. Dzieci trzymają w rękach prace wykonane podczas zajęć. Przedstawiają one drzewa wykonane z naturalnych materiałów, m.in. z mchu.

Dzięki udziałowi w projekcie placówka otrzymała od nas pakiet książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, na podstawie których zorganizowała trzy edukacyjne warsztaty dla dzieci.

Pierwsze spotkanie oparte było na książce „Sekretne życie drzew”. Po lekturze fragmentu „Drzewo czy nie drzewo” mali uczestnicy przystąpili do tworzenia organicznego obrazu drzewa z mchu oraz innych materiałów pochodzenia naturalnego. Warsztaty miały na celu rozbudzenie w dzieciach wrażliwości na piękno przyrody oraz uświadomienie, że naturalne materiały doskonale nadają się do tworzenia ozdób i dzieł sztuki.

Podczas drugich warsztatów dzieci zapoznały się z książką „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”. Na początku uczestnicy wysłuchali wiersza o recyklingu, a następnie przystąpili do tworzenia eko-ludzików z różnych używanych materiałów, takich jak stare rajstopy i trociny. W główkach ludzików umieszczone zostały nasionka, które po podlaniu kiełkują, tworząc bujną „czuprynkę” z roślin.

Ostatnie spotkanie poświęcone było eko-kosmetykom, a jego inspiracją była książka „Klimat, to o czym dorośli ci nie mówią”. Dzieci, korzystając z naturalnych składników, wykonały pachnącą mgiełkę do ciała oraz perfumy roll-on. Opakowania na kosmetyki, wykorzystane podczas zajęć, były wykonane ze szkła. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, że wiele kosmetyków można przygotować samodzielnie, przechowując je w wielorazowych opakowaniach, co pozwala ograniczyć ilość generowanych odpadów.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!