Do drugiej edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” zaprosiliśmy 50 bibliotek wiejskich z całej Polski. Jedną z nich jest biblioteka w Makowie z woj. łódzkiego, która przygotowała dla swoich czytelników trzy bardzo ciekawe działania edukacyjne.
Pierwszym wydarzeniem było spotkanie z pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i prelekcja pt. „Ptaki Bolimowskiego Parku krajobrazowego” połączona z pokazem ptasich budek lęgowych, piór i nasłuchiwaniem dźwięków poszczególnych gatunków. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Makowie, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat lokalnej fauny.
Kolejnym działaniem był konkurs plastyczny pt, „Eko-zakładka”, skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat z miejscowego przedszkola. Zadaniem uczestników było stworzenie dwustronnej zakładki, której treść i grafika nawiązywały do ekologii i ochrony przyrody. Wyłoniono trzech zwycięzców, a wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Zwieńczeniem projektu było spotkanie połączone z głośnym czytaniem książek „Po co wieje wiatr?” R. Witka oraz ,,Dobra energia: źródła energii w przyrodzie” K. Bandos, które przekazaliśmy bibliotece w ramach grantu. Po wspólnym czytaniu dzieci stworzyły plakat pt. „Źródła energii w przyrodzie”, który ilustrował ich nowo nabytą wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii.
Dzięki tym działaniom, 112 dzieci z Makowa i okolic miało okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody i ochrony środowiska. Wierzymy, że zasiane w ich młodych umysłach ziarenka wiedzy rozwiną się i zachęcą do dalszego poznawania przyrody oraz dbania o naszą planetę.