Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach, malowniczej wsi w województwie małopolskim, stała się miejscem wyjątkowych inicjatyw edukacyjnych w ramach projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”.
Wycieczka przyrodnicza w Wierzchosławickich Lasach
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łętowicach wzięli udział w wycieczce przyrodniczej ścieżką edukacyjną „Lasy Wierzchosławickie”. Podczas spaceru zapoznali się z lokalną florą i fauną, korzystając z tablic informacyjnych rozmieszczonych na trasie. W ramach zajęć dzieci wykonywały odbitki drzewne, a także poznawały historię drzew poprzez analizę przekrojów pni. Spacer zakończył się relaksem, podczas którego uczestnicy mogli zanurzyć się w lekturze książek o lesie i jego mieszkańcach.
Dzień Bociana w Bibliotece
W ramach Dnia Bociana zorganizowano warsztaty, w których uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola w Wierzchosławicach. Spotkanie zostało oparte na książce Adama Zbyryta i Piotra Tryjanowskiego „Bocian. Biografia nieautoryzowana”. Dzieci bawiły się w budowanie bocianiego gniazda oraz tworzyły własne bociany podczas kreatywnych zajęć plastycznych. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna do melodii piosenek o bocianach.
Światowy Dzień Wiatru – Warsztaty
W ramach obchodów Światowego Dnia Wiatru, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach uczestniczyli w warsztatach poświęconych temu żywiołowi. Dzieci dowiedziały się o historii i współczesnym zastosowaniu siły wiatru jako źródła energii odnawialnej. Po części teoretycznej samodzielnie konstruowali wiatraki oraz przyrządy do pomiaru kierunku i prędkości wiatru, które później testowali w ogrodzie bibliotecznym.
Letnie Warsztaty Fotograficzne „Dostrzec Naturę”
Odbyły się również warsztaty fotograficzne dla młodzieży zatytułowane „Dostrzec naturę”. Młodzi pasjonaci fotografii, pod okiem doświadczonej fotografki Ewy Qubik, uczyli się podstaw fotografowania przyrody. Po teoretycznym wprowadzeniu uczestnicy wyruszyli na spacer, podczas którego praktykowali zdobyte umiejętności. Po powrocie do biblioteki każdy z uczestników stworzył album fotograficzny metodą scrapbookingu.
Zdjęcia zostały później zaprezentowane podczas wystawy „Okiem Młodych Fotografów”.
Cykl Spotkań „Czytanie Pełne Dobrej Energii”
W lipcu biblioteka zorganizowała cykl czterech wtorkowych spotkań dla przedszkolaków pod hasłem „Czytanie pełne dobrej energii”. Każde spotkanie dotyczyło innego eko-tematu, a książki, które czytane były dzieciom pochodziły z pakietu, który przekazaliśmy bibliotece w ramach grantu, m.in. „Klimat – to o czym dorośli ci nie mówią”, czy „Możemy uratować naszą Ziemię”.