Już drugi rok z rzędu wspieramy zdolną młodzież z Bydgoszczy i okolic. 10 uzdolnionych uczennic i uczniów z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy do końca roku szkolnego 2023/24 otrzymywać będzie comiesięczne stypendium. Z całego serca dziękujemy pracownikom Grupy PVE, którzy wzięli udział w zbiórce na ten cel i przekazali darowizny.
Dzięki zaangażowaniu pracowników Grupy PVE udało się zebrać kwotę 6 650 złotych. My dołożyliśmy resztę i dzięki temu już drugi rok z rzędu wspieramy 10 młodych ludzi z Bydgoszczy i okolic comiesięcznymi stypendiami w wysokości 300 zł każde (czyli 3000 złotych na rok szkolny dla jednego ucznia). Operatorem programu stypendialnego jest Fundacja Świętego Mikołaja, która organizuje szkolne komisje i dba o odpowiedni wybór kandydatów i rozliczenie każdego ze stypendiów.
Dominika z III klasy
Dominika poprzedni rok szkolny ukończyła ze średnią 5,0. Bierze udział w wielu konkursach i jest w nich doceniana. W ubiegłym roku szkolnym otrzymała między innymi pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Polscy artyści – wielcy Patrioci”, wyróżnienie w VIII Międzynarodowym Konkursie Kaszubskiej Sztuki Wizualnej „Cassubia Visuales”, w kategorii „Promocja”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym na exlibris organizowanym z okazji jubileuszu 60-lecia Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Dominika we wrześniu 2023 roku miała także indywidualną wystawę prac w Tucholskim Ośrodku Kultury. Brała także udział w zajęciach dodatkowych z malarstwa cyfrowego, w zajęciach „Sztukarnia” w Tucholskim Ośrodku Kultury i w warsztatach „Letnia szkoła ceramiki”. Dominika nie tylko rozwija swój talent, ale także angażuje się w działalność społeczną. Działa jako wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest sekretarzem samorządu uczniowskiego, organizuje imprezy szkolne, pełni funkcję fotoreportera szkolnego i pomaga innym w szkole, internacie i podczas zajęć dodatkowych. Dominika wychowuje się w niezamożnej rodzinie borykającej się z dodatkowymi trudnościami.
„Dzięki pieniądzom ze stypendium chciałabym kupić materiały plastyczne oraz maszynę do szycia, bo ostatnio wzięłam udział w warsztatach projektowania ubrań w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu i widzę w tym szansę na zdobycie nowych umiejętności. Gdyby sytuacja finansowa na to pozwoliła, to moim marzeniem byłby także zakup profesjonalnego aparatu fotograficznego, ale nie wiem, czy to się uda”.
Julia z V klasy
Julia zeszły rok szkolny skończyła ze średnią ocen 4,9. Zdobyła także wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Ilustracji oraz wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Fotograficzno-Filmowo-Rzeźbiarskim „JA”. Udało jej się również otrzymać nagrodę główną w konkursie „Mam tę moc!” organizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja. Julia jest najbardziej dumna z udziału w drugim i trzecim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Centrum Edukacji Artystycznej. W II etapie zajęła drugie miejsce w makroregionie, a w III etapie siedemnaste miejsce w Polsce. Julia gra także na saksofonie w zespole muzycznym Big Band 75 w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i angażuje się w wolontariat.
„Moim głównym polem zainteresowań są sztuki wizualne. Obecnie pasjonuje mnie malarstwo olejne i rysunek węglem, ale staram się rozwijać we wszystkich kierunkach. W czasie wolnym rozwijam się na własną rękę projektując postacie do gier i loga z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Próbuję również swoich sił w malowaniu murali – jak na razie udało mi się wykonać jeden. Poza sztuką w tym roku postawiłam również mocno na swój rozwój muzyczny. Gram od kilku lat na saksofonie altowym i dzięki zeszłorocznemu stypendium mogłam pojechać na Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Chodzieży „Cho-jazz”.
W roku Julia będzie zdawać maturę i czeka ją dużo wydatków związanych z pracą dyplomową: zakup płócien, farb, pędzli, wydruk książki dyplomowej i planszy prezentacyjnych. Kończy się też czas, w którym Julia mogła wypożyczać saksofon ze szkoły muzycznej. Stypendium pomoże Julce w zakupie pierwszego saksofonu, co jest jej największym marzeniem.
Gabrysia z IV klasy
Gabrysia poprzedni rok szkolny skończyła ze średnią 4,95. Startowała w różnych branżowych konkursach i festiwalach, m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych ,,Spotkania” w Toruniu, konkurs fotograficzny ,,Baczyński bez filtra”. Jej praca została zakwalifikowana do finałowej część trzeciej edycji Konkursu Plastycznego z Prawa Autorskiego „Dozwolony Użytek”. Uczestniczy też w plenerach graficznych i malarskich.
„Rozwijam swoje umiejętności plastyczne. Interesuję się architekturą, a szczególnie projektowaniem wnętrz. Pasjonuje mnie także fotografia i historia sztuki. Zawsze kiedy gdzieś wyjeżdżam, szukam miejsc, w których mogę podziwiać dzieła sztuki”.
Gabrysia wychowuje się w niezamożnej rodzinie. Stypendium jest dla niej bardzo dużym wsparciem. Dzięki niemu będzie mogła opłacić artykuły plastyczne (np. płótna, farby, markery, materiały do makiet) i specjalistyczne książki.
Helena z II klasy
Helenka poprzedni rok szkolny ukończyła ze średnią 4,0. Z oddaniem poświęca swój czas i energię, by zmieniać na lepsze świat wokół siebie. Od wielu lat pracuje jako wolontariuszka w Ośrodku Rekreacji Konnej w Myślęcinku. Pomaga i wspiera dzieci w zajęciach hipoterapii oraz na obozach zimowych i letnich. Udziela się w Stowarzyszeniu Miłośników Augusta Cieszkowskiego w organizacji corocznego święta ulicy Cieszkowskiego. Należy też do organizacji proekologicznej MODRZEW. Od dziewięciu lat trenuje jazdę konną, od czterech dodatkowo gra w siatkówkę. Pasjonuje się także malarstwem oraz ceramiką. Dochód w rodzinie Heleny jest bardzo niski, a sytuacja rodzinna jest bardzo trudna. Stypendium jest dla niej olbrzymią pomocą.
„Otrzymane pieniądze planuje przeznaczyć na profesjonalne materiały plastyczne oraz na sprzęt do jazdy konnej. Moim marzeniem jest opłacenie sobie kursu języka obcego poza szkołą.”
Maciek z III klasy
Poprzedni rok szkolny Maciek ukończył ze średnią 4,18. Chętnie bierze udział w różnych konkursach plastycznych i branżowych, m.in. na projekt nowatorskiego opakowania napoju i plakat promujący sztukę kaszubską. Maciej interesuje się sztuką, uczy się języka hiszpańskiego i programowania, gra na pianinie elektrycznym, rozwija zainteresowanie botaniką. Chłopca wychowuje samodzielna mama. Dzięki stypendium Maciek chciałby opłacić kurs języka hiszpańskiego i naukę gry na elektrycznym pianinie. Chciałby kupić także materiały potrzebne do ceramiki.
Patrycja z III klasy
Na koniec zeszłego roku szkolnego Patrycja uzyskała średnią 4,76 i zdobyła nagrodę dyrektora w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Fotograficzno-Filmowo Rzeźbiarskim „JA” w kategorii rysunek i malarstwo. Patrycja pochodzi z wielodzietnej rodziny i jest wychowywana tylko przez mamę, która pracuje na utrzymanie rodziny. Pochodzi z małej wsi, mieszka w internacie Zespołu Szkół Plastycznych, ponieważ dojazd do szkoły z miejsca zamieszkania zajmuje bardzo dużo czasu. Stypendium Patrycja przeznaczy na opłatę za internat i zakup materiałów plastycznych.
Yulia z IV klasy
Yulia pochodzi z Ukrainy. W ostatnim roku szkolnym uzyskała średnią 4,7. Uczestniczyła w Ogólnopolskim Triennale Malarstwa Obrazy Muzyką Malowane i innych ogólnopolskich konkursach branżowych. Otrzymała wyróżnienie w konkursie na plakat „Elektryka Bydgoska w ostatnim 125-leciu”. Yulia bierze aktywny udział w działalności szkoły i działa charytatywnie, jako fotoreporterka wspierała szkołę w organizacji jarmarków świątecznych, szkolnych wystaw i innych imprez. Zainteresowania Yulii to malowanie i fotografia oraz nauka języków obcych. Stypendium przeznaczy na zakup materiałów plastycznych, które są jej niezbędne do szkoły i do przygotowywania prac konkursowych.
Weronika z 3 klasy
Weronika na koniec zeszłego roku szkolnego uzyskała średnią 4,38. Zdobyła pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym prawa autorskiego „Użytek dozwolony”. Interesuje się różnymi dziedzinami plastycznymi, szczególnie rysunkiem, malarstwem i ilustracją, chętnie uczy się historii sztuki. Weronika przekazuje swoje prace plastyczne na cele charytatywne, wspiera też akcje na rzecz zwierząt. Projektuje ilustracje i wiąże z tym swoją przyszłość.
„Pochodzę z małej miejscowości i od początku szkoły średniej mieszkam w internacie, więc dochodzą koszty utrzymania się poza domem i koszty dojazdu. Mam orzeczenie o niepełnosprawności i dużo pieniędzy kosztuje mnie rehabilitacja. W szkole chodzę na specjalizację ilustratorską, co obecnie wymaga również wykorzystywania urządzeń multimedialnych takich jak dobry laptop i tablet graficzny. Chciałabym móc uczyć się tworzenia ilustracji na tablecie z profesjonalnym oprogramowaniem graficznym, co znacząco wpłynęłoby na rozwój moich umiejętności.”
Ala z III klasy
W zeszłym roku szkolnym Ala uzyskała średnią 4,28. Bardzo angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy: przekazała swoje prace artystyczne na kiermasze, z których uzyskane środki zostały przeznaczone na pomocy Ukrainie, a także w ramach integracji uczniów pochodzących z Ukrainy i pokonaniu barier językowych brała udział w przygotowaniu kart obrazkowych oraz fiszek pomocnych w nauce języka polskiego przez dzieci ukraińskie oraz podstawowych słów w języku ukraińskim dla dzieci polskich. Alicję wychowuje samotnie mama, której wszystkie trzy córki są uzdolnione artystycznie.
„Ja i moje dwie siostry mamy talent artystyczny, a to niestety wymaga pieniędzy na różnego rodzaju pomoce artystyczne, materiały i przyrządy. Mama wychowuje nas samotnie, bez udziału taty. Otrzymujemy alimenty, jednak jest to jedyny udział w finansowaniu naszych kosztów utrzymania. Z tego powodu nasze pasje możemy realizować tylko w minimalnym stopniu”.
Alicja marzy o tym, żeby dzięki stypendium móc kupić sobie aparat fotograficzny i ukończyć kurs dla fotografów. Zamierza bezpośrednio po kursie fotograficznym przystąpić do wykonywania zdjęć. Planuje brać udział w organizowanych przez szkołę i inne podmioty konkursach, a równolegle szlifować swoje umiejętności pod okiem nauczyciela szkolnego.
Małgosia z IV klasy
Poprzednią klasę Małgosia ukończyła ze średnią 4,0, lubi rysować (specjalizuje się w portretach), malować i rzeźbić.Zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim plenerze rzeźbiarskim w Myślenicku. Od lat jest harcerką i lubi grać na gitarze. W zeszłym roku Małgosia była wolontariuszką podczas ogólnopolskiego konkursu „Odyseja umysłu” w Gdyni.
„Stypendium chciałabym przeznaczyć na wszystkie materiały potrzebne w szkole, takie jak farby, pędzle, węgle, płótna itp. Część środków przeznaczę na dokształcenie się w przedmiotach, które będę zdawać na maturze, a z którymi obecnie nie czuję się zbyt pewnie.”
Miesięczne stypendium dla uzdolnionego artystycznie ucznia wynosi 300 złotych. Jeśli to dla ciebie za dużo – nie szkodzi. Przekaż symboliczną cegiełkę w wysokości 30 zł. Całą zebraną kwotę przekażemy na stypendia w kolejnym roku szkolnym dla uzdolnionej artystycznie młodzieży z Bydgoszczy i okolic.
Odbiorca: Fundacja PVE Dobra Energia
Numer konta:15 1140 1052 0000 3341 8400 1001
Tytuł przelewu: Darowizna na stypendium
Kwota (do wyboru):
Dziękujemy za każdą darowiznę!