Strona głównaAktualnościEksperymenty ze smacznym zakończeniem i huczne obchody Dnia Bociana w bibliotece w Balinie

Eksperymenty ze smacznym zakończeniem i huczne obchody Dnia Bociana w bibliotece w Balinie

piątek, 30 sierpnia, 2024

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, zlokalizowana w malowniczej wsi Balin w województwie małopolskim, jako jednak z 50 placówek bibliotecznych realizowała proekologiczne działania edukacyjne w ramach 2. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”.

Z okazji obchodów Dnia Bociana Białego filia zorganizowała wyjątkowe zajęcia edukacyjne zatytułowane „Bocianie Story”. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola św. Franciszka w Balinie, które przyszły ubrane w kolorach nawiązujących do umaszczenia bociana białego, co dodatkowo podkreślało tematykę spotkania. Podczas zajęć dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat życia bocianów poprzez krótkie fragmenty książki „Bocian. Biografia nieautoryzowana” autorstwa A. Zbyryta i P. Tryjanowskiego, które zostały wzbogacone prezentacją multimedialną. Dodatkową atrakcją była możliwość dotknięcia prawdziwego pióra bociana, przyniesionego specjalnie na tę okazję przez jedną z mieszkanek Balina.

Spotkanie wzbogacono o zabawy ruchowe, podczas których dzieci m.in. pokazywały rozpiętość bocianich skrzydeł oraz oglądały streamingi z kamer umieszczonych przy bocianich gniazdach w różnych częściach kraju. Na koniec zajęć dzieci wysłuchały piosenki „Kle kle boćku” wykonanej przez lokalną artystkę Jadwigę Dudek, członkinię zespołu Senior Singers, a następnie stworzyły plastyczne portrety bocianów, wykorzystując ekologiczne materiały, takie jak gałązki i drewniane patyczki. Wszystkie prace zostały wystawione na tablicy w pomieszczeniu biblioteki, co stanowiło piękne podsumowanie zajęć.

Kolejne edukacyjne spotkanie, zatytułowane „Kiedy wieje, ja się śmieję!”, skierowane było do dzieci ze Szkoły Podstawowej w Balinie. Zajęcia oparto na książkach: „Po co wieje wiatr” R. Witek, „Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii” Ch. Steinlein i A. Becker oraz „Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie” K. Bardos.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję zgłębić tematykę siły wiatru, jego zalet i wad, a także roli energii odnawialnej w życiu codziennym. Informacje przedstawiono w formie czytanych fragmentów książek oraz krótkiej prezentacji multimedialnej. Zajęcia wzbogacone zostały doświadczeniami z wykorzystaniem piórek. Na zakończenie, uczestnicy stworzyli własne wiatraczki, które zabrały ze sobą do domu.

W ramach Kulturalnych Wakacji w Balinie filia biblioteki zorganizowała zajęcia „Energia z pola”, które skupiły się na zagadnieniach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Podczas spotkania, opartego na książce „Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie” K. Bardos, dzieci poznały korzyści płynące z energii odnawialnej oraz znaczenie dbania o naszą planetę.

Największą atrakcją zajęć były jednak eksperymenty z przewodzeniem energii, w których dzieci wykorzystały ziemniaki i buraki. Dzięki zestawom MakeyMakey i specjalnej platformie internetowej uczestnicy zamieniali warzywa w klawisze do gry na wirtualnym pianinie. Każdy ziemniak podłączony do płytki odpowiadał jednemu klawiszowi na ekranie komputera, co wzbudzało ogromne emocje wśród uczestników zajęć.

Po części teoretycznej i eksperymentalnej dzieci wykonały ulotki prezentujące, co dodaje im energii w życiu codziennym. Zwieńczeniem zajęć było wspólne konsumowanie placków ziemniaczanych, które przygotowała Pani z Klubu Kreatywnych Kobiet w Balinie, wykorzystując ziemniaki używane wcześniej do eksperymentowania. Tak więc nic się nie zmarnowało.

 

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!