Biblioteka Szkoły Podstawowej w Śmiarach (mazowieckie) jest jedną z 50 bibliotek biorących udział w 2. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”. Jego celem jest promowanie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży tematyką przyrody i środowiska.
Cykl zajęć rozpoczął uroczysty apel, podczas którego uczniowie zostali zapoznani z założeniami projektu oraz zaprezentowano im książki, które biblioteka otrzymała w ramach grantu. Wśród nich znalazła się pozycja „Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Poradnik po świecie pełnym energii” autorstwa Christiny Steinlein, która stała się punktem wyjścia do rozmowy o znaczeniu energii w codziennym życiu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o różnych rodzajach energii, jej źródłach oraz sposobach, w jakie możemy ją oszczędzać i efektywnie wykorzystywać.
Kolejne warsztaty przygotowane zostały na podstawie książki Kirby’ego Lolla pt. „Możemy uratować naszą Ziemię”. Podczas spotkania poruszone zostały najważniejsze zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz możliwości przeciwdziałania zmianom klimatu. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali zadanie stworzenia transparentów z hasłami ekologicznymi. Następnie odbył się przemarsz przez wieś, podczas którego uczniowie, niosąc swoje transparenty oraz ekologiczne wiatraki, głośno nawoływali do dbałości o naszą planetę. W tym samym czasie został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Jak być EKO?”, zainspirowany książką Urszuli Kamińskiej „Jak być Eko, czyli wiersze o ekologii”. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Prace uczniów zostały skserowane i rozwieszone w widocznych miejscach na wsi, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, a także zaprezentowane podczas pikniku rodzinnego, zorganizowanego z okazji Dnia Matki. Stanęła tam również, specjalna fotobudka projektu oraz pojawiły się specjalnie przygotowane ulotki o tematyce proekologicznej.
Na zakończenie odbyła się gra terenowa, podczas której dzieci miały okazję podsumować wiedzę zdobytą podczas wszystkich warsztatów, odbyły się również podchody oraz warsztaty z tworzenia EKO-latawców.