Hajduki Niskie, to niewielka wieś (ok. 700 mieszkańców), która leży w województwie opolskim. Znajduje się w niej filia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie. Placówka została wybrana do realizacji warsztatów ekologicznych w ramach 2. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” i przeprowadziła 3 spotkania dla 70 dzieci w wieku 3 do 15 lat.
W oparciu o treść książki „Jagna i ekowyzwania” dzieci tworzyły edukacyjne ulotki i plakaty, które następnie umieszczone zostały w specjalnie przygotowanym eko-kąciku w bibliotece. Dzieci otrzymały także ulotki z poradami jak być eko, które mogły zabrać do domu. Z pustych butelek po wodzie tworzyły następnie pojemniki na zużyte baterie i nakrętki, a bibliotekarki zaprezentowały im przykłady prac plastycznych, które wykonane zostały z materiałów z recyklingu. Na zakończenie spotkania dzieci poszły na podwórko i posprzątały teren biblioteki, plac zabaw i boisko, a następnie zebrane śmieci posegregowały.
W ramach drugiego spotkania dzieci wybrały się na spacer do hajduckiego lasu, gdzie spotkały się z leśnikiem z Nadleśnictwa Prudnik-Leśnictwo Lipowa. Leśniczy opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał mapy i rejestrator, na którym pracuje, a także poinstruował dzieci, jak powinny zachowywać się w lesie i opowiadał ciekawe historie na temat mijanych drzew. Uczestnicy spotkali na swojej drodze dęby, świerki, a nawet chrząszcze i sowę. W drodze powrotnej grupa pokazała panu leśniczemu hajducką Gruszę Polną, która jest dumą Hajduk Niskich i ma ponad 180 lat i 10 m wysokości. Mimo nobliwego wieku grusza nadal owocuje i każdego roku mieszkańcy hucznie obchodzą jej święto. Po powrocie do biblioteki przeczytane zostały fragmenty książki „Sekretne życie drzew” i kontynuowane spotkanie z leśnikiem. Dzieci zadawały mu pytania w nawiązaniu do treści książki, na które leśniczy chętnie odpowiadał. W spotkaniu wzięła udział lokalna młodzież i dzieci z przedszkola w Nysie.
Odbył się także konkurs recytatorski, w którym wzięły udział dzieci z lokalnego przedszkola oraz hajducka młodzież. Podczas konkursu uczestnicy czytali wiersze z książki „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”, którą biblioteka otrzymała od nas w ramach grantu. Część dzieci recytowała wiersze samodzielnie, inne wolały recytację w grupie. Konkurs został poprzedzony pogadanką na temat sposobów ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii. Na zakończenie warsztatów grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia.