Strona głównaAktualnościKreatywność, edukacja i dobra zabawa, czyli warsztaty ekologiczne w małopolskiej bibliotece w Zelczynie

Kreatywność, edukacja i dobra zabawa, czyli warsztaty ekologiczne w małopolskiej bibliotece w Zelczynie

środa, 21 sierpnia, 2024

Zelczyn, to licząca niecałe 1000 mieszkańców wieś położona w województwie małopolskim. Znajduje się w niej filia Miejskiej Biblioteki w Skawinie, która została jedną z 50 bibliotek zakwalifikowanych do udziału w 2. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii”. W ramach projektu filia w Zelczynie przygotowała dla swoich czytelników 3 warsztaty o tematyce ekologicznej. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 57 uczniów w wieku 6-11 lat.

Podczas warsztatu „Co Ty wiesz o ekologii? – gra planszowa” uczestnicy wykonali samodzielnie karty do quizowej gry kierowanej do dzieci powyżej 8 r. ż. Karty zostały przygotowane na podstawie książek „Ocieplenie klimatu” – K. Scharmacher-Schreiber, S. Marian oraz „Palmy na biegunie północnym” – M. Ter Horst, W. Panders, a także „Możemy uratować naszą ziemię” – Kirby Loll oraz „Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia” – Ch. Steinlein (przekazanych bibliotece w ramach grantu). Na podstawie wiedzy z książki dzieci przygotowały pytania, które umieściły na wcześniej przygotowanych kartach, a następnie wykonały ilustracje, które ozdobiły rewersy kart.

Podczas kolejnego spotkania „Idziemy na zakupy” zainicjowano dyskusję na temat zakupów i tego ile śmieci one generują. Wyjściem do dyskusji były fragmenty książki „Jagna i ekowyzwania” E. Nowak. Uczestnicy zastanawiali się, ile trzeba zużyć energii, wody oraz innych zasobów, by wyprodukować, a potem zutylizować daną rzecz. Dzieci były zachęcane do tego, aby podczas zakupów korzystać z toreb oraz woreczków wielokrotnego użytku, a także by kupować tylko potrzebne rzeczy. W części warsztatowej uczestnicy ozdobili woreczki na owoce i warzywa wykonane z nieużywanych poszewek i prześcieradła. Do zdobienia wykorzystane zostały farby i specjalne eko-pieczątki, przygotowane z niepotrzebnych kołków drewnianych, nakrętek oraz resztek pianki artystycznej.

Trzecie spotkanie „Od drzewa do skrawka papieru” rozpoczęło się lekturą książek „Ocieplenie klimatu” oraz „Palmy na biegunie północnym”. Na zajęciach uczestnicy poznali historię papieru, dowiedzieli się, jak wygląda jego produkcja i skąd najczęściej firmy zamawiają papier i dlaczego? Kto jest największym producentem papieru na świecie oraz jak dużo trzeba wody, energii oraz surowców, by stworzyć tonę papieru. Dodatkowo uczestnicy mogli zobaczyć inne materiały piśmiennicze jak papirus, tabliczka gliniana czy zaostrzone, gęsie pióra.

W części warsztatowej dzieci wykonały kartki metodą papieru czerpanego. Pulpa papierowa została wykonana z kartek przeznaczonych na makulaturę.

Zachęcamy biblioteki oraz inne placówki edukacyjne, do korzystania z dobrych praktyk naszych bibliotek i organizowania warsztatów ekologicznych dla najmłodszych.

Newsletter pełen dobrej energii

Newsletter pełen dobrej energii

Zostaw nam swój e-mail, a damy ci znać o kolejnych akcjach pełnych dobrej energii.

Trwa dodawanie...

Dziękujemy - Twój e-mail został dodany!