Celem projektu „Szkoła Młodych Liderek” jest wzmacnianie kompetencji liderskich wśród dziewcząt ze starszych klas szkoły podstawowej z małych miejscowości. 2. edycja Szkoły Młodych Liderek odbyła się na przełomie maja i czerwca 2024 r. w Białych Błotach pod Honorowym Patronatem Minister Edukacji. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego projektu.
W 2. edycji „Szkoły Młodych Liderek” wzięło udział 17 dziewcząt z 6 klasy Szkoły Podstawowej im. M. Rejewskiego w Białych Błotach. Dziewczęta wzięły udział w cyklu warsztatów i przygotowaniach do udziału w debacie oksfordzkiej:
Warsztat z podstaw debaty oksfordzkiej i argumentacji przeprowadziła Marianna Izbaner – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka. Warsztat z przemówień publicznych i kreowania wizerunku przeprowadziła dr Monika Izbaner – trenerka, coachka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem oraz koordynatorka merytoryczna całego projektu. Warsztat antydyskryminacyjny przeprowadziła Magdalena Warzocha – psycholożka, pedagożka specjalizująca się w tematach feministycznych. Warsztat merytoryczny wokół tezy debaty pokazowej przeprowadziła Eliza Wessel – psycholożka edukacji, trenerka, animatorka społeczności lokalnych, a warsztat przygotowujący do samej debaty przeprowadził Fryderyk Małecki – akademicki wicemistrz polski debat oksfordzkich.
Debata finałowa odbyła się 7 czerwca w sali gimnastycznej w szkole i wzięła w niej udział społeczność szkolna. Teza, nad którą debatowały dziewczęta brzmiała: „Uczennice powinny mieć pełną swobodę kreowania swojego wyglądu przebywając na terenie szkoły”. Na debatę zostały zaproszone także uczestniczki 1. edycji „Szkoły Młodych Liderek” – uczennice szkoły podstawowej z Koronowa, jako strona opozycji.
Na zakończenie debaty każda z uczestniczek otrzymała dyplom z gratulacjami od członkini zarządu naszej fundacji – Agaty Czajkowskiej.
2. edycja projektu „Szkoła Młodych Liderek” realizowana była pod honorowym patronatem Minister Edukacji Barbary Nowackiej.